Aktualności i informacje

Zwycięstwa

Agnieszka Radwańska – 20 tytułów WTA

 

Sztokholm – Nordea Nordic Light Open, WTA Tier IV, 5.08.2007 r., 115 pkt.

Wygrywając pierwszy turniej WTA Aga miała 18 lat. Turniej w stolicy Szwecji odbył się na nawierzchni ziemnej. Isia w II rundzie pokonała do niedawna najlepszą polską tenisistkę – Martę Domachowską. W ćwierćfinale zaś odprawiła przyszłą nr 1 na świecie, Dunkę polskiego pochodzenia – Caroline Wozniacki. W samym finale Aga pozwoliła ugrać Duszewinie zaledwie 2 gemy.

Po 3 latach od pierwszego startu na zawodowych kortach Polka sięgnęła po trofeum, co znacznie przybliżyło ją do TOP 30.

Sztokholm tabelka turnieju

Pattaya City – Pattaya Women’s Open, WTA Tier IV, 10.02.2008r., korty twarde, 230 pkt.

Triumf w tym turnieju dał blisko 19-letniej Agnieszce 230 punktów i nr 21 w światowym rankingu. Do turnieju Aga przystąpiła jako klasyfikowana na początku trzeciej dziesiątki rankingu WTA, była najwyżej rozstawioną tenisistką turnieju. Turniej odbył się w morderczych upałach – sięgających ponad 30 stopni.

Pattaya Tabelka
 

Stambuł – Istanbul Cup – WTA Tier III, 24.05.2008r., korty ziemne, 280 pkt.

Był to trzeci finał Agnieszki i jej trzeci triumf. Turniej Istanbul Cup kibicom kojarzył się wcześniej z deblowego zwycięstwa sióstr Radwańskich, które miało miejsce w 2007 roku. W kolejnym sezonie Agnieszka wróciła do Turcji, by walczyć o tytuł singlowy. Zwycięstwo pozwoliło Isi utrzymać 15. miejsce w rankingu. Był to dotychczas największy sukces w zawodowej karierze Isi.

Stambuł Tabela
 

Eastbourne – International Women’s Open,  WTA Tier II – obecnie WTA Premier, 21.06.2008r., korty trawiaste, 550 pkt.

W miesiąc po wywalczeniu trzeciego tytułu Agnieszka kolejny raz stanęła przed szansą zdobycia mistrzostwa. Tym razem Eastbourne i jej ulubiona nawierzchnia trawiasta. Zwycięstwo to było pierwszą wygraną Agnieszki w turnieju rangi WTA Tier II – aktualnie WTA Premier. Triumf dał Isi awans na najwyższe miejsce w karierze – światowy nr 11 rankingu WTA. Było już pewnie, że TOP 10 stało przed Agą otworem. Isia na awans długo czekać nie musiała, już po Wimbledonie (osiągając historyczny ćwierćfinał) Aga wdarła się do czołowej dziesiątki.

Eastbourne Tabelka
 

San Diego – Mercury Insurance Open, WTA Premier, 7.08.2011 r., korty twarde, 470 pkt.

Aga na sukces w głównym cyklu musiała czekać ponad 3 lata. Drugi triumf w turnieju rangi Premier przyniósł Agnieszce piąte mistrzostwo w karierze, 470 punktów do rankingu i 12. pozycję w rankingu WTA. Aga do dziś jest aktualną triumfatorką rozgrywek w San Diego. W kolejnych latach turniej się nie odbył.

San Diego Tabelka
 

Tokio – Toray Pan Pacific Open, WTA Premier 5, 1.10.2011r., korty twarde,  900 pkt.

Wyjątkowa jesień dla Agnieszki Radwańskiej. Aga odniosła wielki sukces w pierwszym w karierze turnieju rangi WTA Premier 5. To tu pojawił się przydomek „Ninja” związany ze stylem, w jakim Aga rozegrała cały turniej. Był to historyczny triumf Isi. Po raz pierwszy wygrała rozgrywki zaliczane do tzw. turniejów obowiązkowych. Po raz pierwszy, ale nie ostatni….

Tokio tabelka
 

Pekin – China Open, WTA Premier Mandatory, 9.10.2011r., korty twarde, 1000 pkt.

Agnieszka przyleciała do Pekinu po wspaniałej wygranej w Tokio. Triumf w China Open był największym sukcesem w seniorskiej karierze Polki. Aga po raz pierwszy zdobyła tytuł w turnieju rangi WTA Premier Mandatory. Dzięki temu sukcesowi na stałe zawitała w TOP10. Tym samym Aga przypieczętowała swój awans do turnieju Masters. Po sezonie 2011 wiadomo już było, że nazwisko RADWAŃSKA może znaleźć się przy triumfie w dosłownie każdym turnieju. Od tamtego czasu Isia do dziś znajduje się w czołowej dziesiątce świata (z krótkimi przerwami w 2015r.).

Pekin Tabelka

 

 

Dubaj – Dubai Duty Free Championships, WTA Premier, 25.02.2012r., korty twarde, 470 pkt.

Dobrze rozpoczął się rok 2012 dla Agnieszki. Najpierw półfinał w Sydney, następnie ćwierćfinał w Melbourne, półfinał w Ad-Dausze, aż przyszedł czas kolejnego triumfu – w Dubaju.
Agnieszka dominowała na korcie. Lisicki w meczu ćwierćfinałowym zalała się łzami z bezradności. Polka w swoim 10. finale sięgnęła po 8. triumf w zawodach głównego cyklu co pozwoliło jej zadebiutować na 5 pozycji w światowym rankingu.

Dubaj 2012 Tabelka
 

Miami – Sony Ericsson Open, WTA Premier Mandatory, 31.03.2012r., korty twarde, 1000pkt.

Agnieszka przyleciała do Miami jako numer 5 rankingu WTA. Zwycięstwo w Sony Ericsson Open 2012 było drugim triumfem Agi w turnieju rangi WTA Premier Mandatory. Zawody w Miami zwane są „5 Lewą Wielkiego Szlema” tym samym nie da się ukryć, że Isia zdobyła najbardziej prestiżowe trofeum w dotychczasowej karierze. Do Miami zawitała cała światowa czołówka. Isia, sięgając po zwycięstwo bez straty seta w całym turnieju pokazała, że to dopiero początek jej wielkich osiągnięć.

Miami Tabelka
 

Bruksela – Brussels Open, WTA Premier, 26.05.2012r., korty ziemne, 470 pkt.

Isia postanowiła wystąpić w stolicy Belgii po niezbyt udanym turnieju w Rzymie. Triumf w Brukseli przyniósł Agnieszce 10-te trofeum w głównym cyklu. W finale Aga pokonała przyszłą gwiazdę światowych kortów – Simonę Helep, dając jej ugrać zaledwie 5 gemów. Zwycięstwo w całym turnieju pozwala Agnieszce utrzymać się na 3. pozycji w światowym rankingu. Isia po raz pierwszy w karierze była aktualną triumfatorką aż sześciu turniejów. Genialne występy w ciągu ostatniego roku spowodowały, że Agnieszka już w lipcu nosiła miano wiceliderki światowego rankingu.

Bruksela Tabelka
 

Auckland – ASB Classic, WTA International, 5.01.2013 r., korty twarde, 280pkt.

Sezon 2013 Isia rozpoczęła od wyprawy do Nowej Zelandii. Agnieszka była faworytką całych rozgrywek. Niespodzianki nie było – Aga wygrała cały turniej bez straty seta. Bardzo mocny opór postawiła jedynie Jamie Hampton, do pokonania której Isia potrzebowała dwóch tie-breaków. To właśnie tam Aga sięgnęła po 11. tytuł w karierze. Był to pierwszy wygrany turniej Polki w 2013 roku. Można uznać, że Aga w Auckland jest niepokonana do dziś (do Nowej Zelandii Isia więcej już nie wróciła).

Auckland Tabelka
 

Sydney – Apia International, WTA Premier, 11.01.2013r., korty twarde, 470 pkt.

Agnieszka prosto z Auckland poleciała do Sydney, gdzie powtórzyła sukces – ponownie bez straty seta. Tym razem zmagania rozpoczęła od II rundy. Tytuł zdobyty w Sydney to 12-ty w całej karierze.
Isia w półfinale nie dała szans Na Li (późniejszej finalistce Australian Open). W samym finale Aga dokonała rzeczy niebywałej. Mecz decydujący o końcowym triumfie wygrała bez straty gema. Dominika Cibulkova nie miała żadnych argumentów na świetnie dysponowaną Agnieszkę Radwańską. Można powiedzieć, że Isia odprawiła Słowaczkę na rowerku.

Sydney Tabelka
 

Seul – KDB Korea Open, WTA International, 22.09.2013r., korty twarde, 280 pkt.

Po US Open 2013 Agnieszka wyruszyła do Azji. Pierwszym przystankiem był Seul i turniej rangi WTA International, gdzie Isia błyskawicznie dotarła do finału, tracąc po drodze w 4 meczach tylko 11 gemów. Aga była faworytką do końcowego triumfu. Nie zawiodła i ze stolicy Korei Południowej wyjechała z okazałym trofeum. Na kortach w Seulu Aga wywalczyła 3. tytuł w 2013 roku i 13. w głównym cyklu.

Seul Tabelka
 

Montreal – Rogers Cup, WTA Premier 5, 10.08.2014r., korty twarde, 900pkt.

Agnieszka w Montrealu po raz drugi w sezonie pokonała Victorię Azarenkę. Tym razem Polka pozwoliła ugrać byłej liderce światowego rankingu zaledwie 4 gemy. W półfinale Aga zrewanżowała się Jekaterinie Makarovej za bolesną porażkę na Wimbledonie. Mecz Radwańska – Makarova w Montrealu został okrzyknięty jednym z najlepszych w sezonie 2014. To w trakcie tego meczu Aga popisała się świetnym smeczem (zagranym tyłem), który później został nagrodzony Zagraniem Roku 2014 WTA. Uzyskane przez Agnieszkę 900 pkt. za zwycięstwo w Rogers Cup pozwoliło jej myśleć o Mistrzostwach WTA. Aga wywalczyła 14. tytuł w karierze i jedyne trofeum w 2014r. Isia po raz pierwszy od ponad dwóch lat wygrała tak prestiżowy turniej.

Montreal Tabelka

 

 

Tokio – Toray Pan Pacific Open, WTA Premier, 27.09.2015r., korty twarde, 470pkt.

Agnieszka Radwańska czekała ponad 13 miesięcy na kolejny triumf. Do Tokio, gdzie w 2011 roku rozpoczął się wielki marsz Polki w górę rankingu, przyleciała jako 13. rakieta świata. Po słabszym występie podczas US Open Series Agnieszka zaplanowała dłuższy pobyt w Azji, by powalczyć o Masters.

Aga turniej w Tokio wygrała w fenomenalnym stylu, nie tracąc przy tym żadnego seta. W samym finale nie dała szans Belindzie Bencic, która zaledwie miesiąc wcześniej w jednym turnieju pokonała liderkę i wiceliderkę rankingu. Aga tym samym zrewanżowała się za porażkę w meczu o tytuł w Eastbourne. W Tokio azjatycki sen miał się dopiero zacząć…

Tokio 2015 Tabelka
 

Tiencin – Tianjin Open, WTA International, 18.10.2015r., korty twarde, 280pkt.

Sytuacja Agnieszki przed turniejem w Tiencinie była jasna – aby przypieczętować awans do WTA Finals Aga musiała wygrać ten turniej. Polka startowała w tym turnieju jako nr 6 rankingu WTA. Turniej Tianjin Open to trzecie zawody rangi WTA International w 2015 roku, w których zagrała Agnieszka (poprzednie skończyła na półfinałach: Katowice i Nottingham). Zwycięstwo w całym turnieju zapewniło udział w Mistrzostwach WTA.

Tiencin Tabelka
 

Singapur – WTA Finals, Mistrzostwa WTA, o1.11.2015r., korty twarde w hali, 1180 pkt.

fot. Jimmie48

fot. Jimmie48

W Mistrzostwach WTA Agnieszka trafiła do grupy czerwonej z Flavią Pennettą, Marią Szarapową i Simoną Halep. Aga nie była stawiana w roli faworytki grupy, a jej sytuacja skomplikowała się po dwóch przegranych meczach. Jednak sytuacja zmieniła się diametralnie po wspaniałym meczu i historycznym tie break’u w meczu przeciwko Simonie Halep.

W fazie pucharowej Aga była zdana wyłącznie na siebie, a pamiętne słowa trenera Isi, które wypowiedział do swojej podopiecznej podczas meczu z Garbine Muguruzą: „Nie ma chwały bez cierpienia” przeszły do historii. Finał z Petrą Kvitovą był kolejnym wielkim bojem Polki, który zakończył się w najpiękniejszy możliwy sposób.

Triumf w Mistrzostwach WTA to największy sukces Agnieszki Radwańskiej w karierze i największy sukces w historii polskiego tenisa. Aga po raz pierwszy w karierze w ciągu 4 dni pokonała 3 zawodniczki z TOP 5. Był to jej 17. tytuł w głównym cyklu. Polka zdobyła 1180 pkt dzięki czemu zakończyła sezon 2015 na 5. pozycji w światowym rankingu.

Singapur Tabelka
 

Shenzhen – Shenzhen Open 2016, WTA International, 9.01.2016r., korty twarde, 280 pkt.

Pierwszy turniej nowego sezonu i pierwszy tytuł! Agnieszka dzięki zwycięstwu w tym turnieju nie tylko powiększyła swój dorobek o kolejny, 18. tytuł WTA, ale również awansowała w rankingu na miejsce nr 4, dzięki czemu jest wyżej rozstawiona w Australian Open. Aga wygrała turniej bez straty seta, a w meczu finałowym posłała aż 9 asów. Dobra passa trwa, a to dopiero początek nowego sezonu i początek okazji na wielkie wyniki i kolejne tytuły do kolekcji.

Shenzhen Tabelka

 

 

New Haven – Connecticut Open 2016, WTA Premier, 27.08.2016r., korty twarde, 470 pkt.

Dość długo trzeba było czekać na kolejne duże osiągnięcie Agnieszki w sezonie 2016. Zdobycie 19. tytułu w sezonie bardzo cieszy, zwłaszcza że Agnieszce niestety nie udało się osiągnąć dobrego rezultatu na Wimbledonie, a przegrana w pierwszej rundzie Igrzysk Olimpijskich w Rio dolała oliwy do ognia. Zwycięstwo w New Haven, w ostatnim turnieju tuż przed US Open, daje nadzieję na dobry rezultat w ostatnim szlemie sezonu, a na pewno doda Agnieszce pewności siebie i zaprocentuje w kolejnych turniejach.

Agnieszka wygrała turniej bez straty seta, pokonując po drodze m.in. Petrę Kvitovą, z którą spotkała się w półfinale. Takie zwycięstwa cieszą i budują siłę na kolejne wyzwania.

tabela New Haven

 

 

Pekin – China Open, WTA Premier Mandatory, 9.10.2016r., korty twarde, 1000 pkt.

Jubileuszowy tytuł Agnieszki – 20. tytuł w karierze! Drugi raz Isia zdobywa tytuł w Pekinie, co bez wątpienia jest wydarzeniem wyjątkowym i godnym zapisania w tenisowej historii, ponieważ Polka jest pierwszą tenisistką, która dwukrotnie wygrała China Open o randze Premier Mandatory (od 2009 roku turniej w Pekinie posiada tę rangę). Jest to trzeci tytuł Agnieszki o tej randze, co stawia ją tuż obok Sereny Williams, Victorii Azarenki, Simony Halep, Petry Kvitovej, Caroline Wozniacki i Marii Szarapowej w światowej elicie tenisistek, które zdobyły minimum 3 trofea w turniejach Premier Mandatory.

Agnieszka wygrała kolejny turniej bez straty seta!

China Open