Aktualności i informacje

Finały

Agnieszka Radwańska – finały turniejów WTA

Wszystkie zdobyte tytuły prezentujemy w zakładce Zwycięstwa.

Pekin – WTA China Open, WTA Premier Mandatory, 11.10.2009 r., korty twarde

China Open to pierwszy turniej, w którym to Polka dotarła do finału w sezonie 2009. W I rundzie Agnieszka miała wolny los, w drugiej rundzie natomiast pokonała Patty Schnyder i tym samym pomściła swoją siostrę Urszulę, która przegrała ze Szwajcarką w I rundzie. W kolejnym meczu Isia zwyciężyła, ale nie bez problemów. Pierwszego seta przegrała 4:6, a w drugim secie przegrywała już 0:4, lecz zdołała wygrać kolejne 6 gemów. W 11. ćwierćfinale w sezonie Polka nie była faworytką, gdyż za przeciwniczkę miała rozstawioną z nr 4 Jelenę Diementiewą. Aga zagrała jednak swój najlepszy mecz i awansowała do kolejnej fazy. Po tym turnieju Aga powróciła do TOP 10 światowego rankingu, po całym sezonie przebywania na miejscach 11-14.

Pekin 2009 tabelka
 

San Diego – WTA Mercury Insurance Open, WTA Premier, 9.08.2010 r., korty twarde

Aga po drodze do finału pokonała m.in. była liderkę rankingu Dinarę Safinę czy Chanelle Scheepers. W swoim pierwszym finale w sezonie 2010 uległa przeciwniczce z poprzedniego finału w Pekinie – Swietłanie Kuzniecowej 4:6, 7:6 (7), 3:6.

San Diego Tabelka
 

Londyn – Wimbledon, Wielki Szlem, 07.07.2012 r., korty trawiaste

Na wielkoszlemowym Wimbledonie Agnieszka osiągnęła finał, co było największym sukcesem polskiej tenisistki od czasów Jadwigi Jędrzejowskiej. W meczu ćwierćfinałowym pojawiły się opady deszczu, lecz pomimo późnej godziny mecz został dokończony w tym samym dniu. Dzięki finałowi Aga awansowała na 2. miejsce w światowym rankingu WTA. Gdyby wygrała Wimbledon – byłaby rakietą nr 1. W grze deblowej występowała z siostrą Urszulą.
Finałowy mecz z Sereną Williams ma znaczenie symboliczne dla wielu fanów Agnieszki – to ten mecz zaszczepił w wielu sercach miłość do tenisa i do bardzo walecznej, ambitnej, inteligentnie grającej dziewczyny z Krakowa.

Wimbledon tabelka
 

Tokio – Toray Pan Pacific Open, WTA Premier 5, 29.09.2012 r., korty twarde

W turnieju rangi Premier 5 Agnieszka broniła tytułu zdobytego rok wcześniej. Tym razem osiągnęła w nim finał. Zmagania zaczęła od rundy 2., ponieważ była rozstawiona z numerem trzecim. Dość łatwo poradziła sobie z rywalkami, w tym z dwiema bliskimi koleżankami: Caro Wozniacki i Angie Kerber.

Tokio 2012
 

Stanford – Bank of the West Classic, WTA Premier, 28.07.2013 r., korty twarde

W tym turnieju Agnieszka była najwyżej rozstawioną zawodniczką. W finale przegrała z Dominiką Cibulkovą, z którą wygrała w tym samym sezonie w Sydney 6:0, 6:0. Aga w trzecim secie prowadziła już 4:2 i 40:15, ale nie potrafiła wykorzystać swojej szansy. Cibulkova odrobiła straty i to ona wzniosła triumfalnie puchar dla mistrzyni Stanford.

Stanford 2013 Tabelka

 

Indian Wells – BNP Paribas Open, WTA Premier Mandatory, 16.03.2014 r., korty twarde

Marcowy turniej w słonecznej Kalifornii zbiega się z urodzinami Agnieszki. Niestety w sezonie 2014 Aga nie sprawiła sobie prezentu w finale turnieju. Przeciwniczka miała bardzo ułatwione zadanie, ponieważ Aga na skutek kontuzji kolana, nie była w stanie walczyć na swoim poziomie. Agnieszka nie skreczowała, walczyła pomimo bólu do ostatniej piłki. Na pewno wielu kibiców nadal ma w pamięci wzruszającą przemowę pomeczową Agnieszki, w której przepraszała fanów za to, że nie mogła walczyć z Flavią w swoim stylu.

Indian Wells 2014 Tabelka
 

Eastbourne – Aegon International, WTA Premier, 27.06.2015 r., korty trawiaste

Eastbourne to turniej z kortami trawiastymi, a wszyscy wiemy, że Aga najbardziej lubi grać na trawie.  Ostatni przystanek przed wielkim Wimbledonem. Po dość łatwym początku i zwycięstwach nad m.in. Pliskovą i Pironkovą przyszedł czas na bardziej wymagającą Sloane Stephens, a w finale na młodziutką Belindę Bencić z niewielkim doświadczeniem w finałach. Po równej, dwusetowej walce niestety w secie decydującym lepsza okazała się młoda Szwajcarka, która wygrała swój pierwszy turniej WTA.

Eastbourne 2015 Tabelka

 

Sydney – Apia International, WTA Premier, 13.01.2017 r., korty twarde

Drugi turniej w sezonie i drugi rozgrywany nową rakietą. Najtrudniejszy mecz na drodze do finału to druga runda i spotkanie z Amerykanką, która stawiała czoła nawet samej Serenie Williams podczas Wimbledonu. W ćwierćfinale nasza tenisistka spotkała się z Chinką, która zaledwie tydzień wcześniej, w Shenzhen, sprawiła Agnieszce sporo problemów. W Sydney dominacja Agnieszki była wyraźna, ale prawdziwa dominacja pojawiła się tak naprawdę w półfinale, w którym Agnieszka rozbiła Strycovą. Trzeba uczciwie zaznaczyć, że Barbora Strycova dzień wcześniej rozegrała morderczy mecz z Caroline Wozniacki spędzając ponad 3 godziny na korcie w pełny, australijskim słońcu. W finale to Agnieszka miała niewiele do powiedzenia przy znakomicie grającej Johannie Koncie. Brytyjka wygrała swój drugi turniej w karierze, w miejscu dla niej wyjątkowym – w mieście, w którym się urodziła.

Sydney 2017 - tabela