Aktualności i informacje

Obowiązkowa lektura dla każdego fana i nie tylko – „Jestem Isia. Rozmowa z Agnieszką Radwańską”

18 sierpnia 2017

W zabieganym życiu czasami przychodzi pora na chwilę relaksu. Wtedy zastanawiamy się jak ją wykorzystać? Kino, spotkanie z przyjaciółmi, a może dobra książka? Ile ludzi na ziemi – tyle powodów by sięgnąć po książkę. Czasami jest to książka wybrana przez nas samych, czasami polecona przez znajomych, a czasem jest to taka książka, której wyczekujemy dniami i nocami. Właśnie taką idealną pozycją wśród wszelakich książek jest „Jestem Isia – rozmowa z Agnieszką Radwańską” napisana przez Artura Rolaka we współpracy z samą Agnieszką.

Ten niezwykły wywiad rzeka to książka jakże przeze mnie wyczekana i przeczytana jednym tchem. Ukazuje nam obraz najlepszej polskiej tenisistki jako dziewczyny takiej, jak wszyscy inni ludzie, nie uważającej się za gwiazdę, normalnej młodej kobiety, która ma wspaniałe poczucie humoru, inteligentne i dorosłe spojrzenie na wiele kwestii. Możemy tu poznać znaną na całym świecie Agnieszkę Radwańską z zupełnie innej strony, poza kortem, w czasach licealnych, szkolnych czy w czasie początków wielkiej miłości do Dawida – teraz już męża, partnera na całe życie.

Agnieszka Radwańska nie przepada za rozmową z dziennikarzami. Jednak Pan Artur Rolak może czuć się na pewno wyjątkową osobą, ponieważ to właśnie on dostąpił zaszczytu przeprowadzenia obszernego i szczerego wywiadu z popularną Isią. Autor książki na co dzień pracuje w redakcji Tenisklubu. Ma również duże doświadczenie jako komentator tenisa ziemnego. Od wielu lat jest obecny na najważniejszym turnieju w sezonie – Wimbledonie, gdzie ma swoje imienne miejsce na korcie centralnym na trybunie prasowej. To właśnie on zyskał zaufanie naszej tenisistki, która zwierzyła mu się podczas tworzenia książki nie tylko z tajemnic dotyczących tego co dzieje się na korcie i poza nim, ale również pozwoliła zapytać o swoje życie prywatne i na te pytania odpowiedziała.

Ktoś zapyta „dlaczego powinienem/powinnam sięgnąć właśnie po tę książkę?”. Postaram się choć odrobinę odpowiedzieć na to pytanie i pokazać dlaczego ta książka jest dla mnie najważniejszą pozycją na książkowej półce.

Jestem Isia - recenzja książki
 

Zapewne większość ludzi patrzy na najlepszą polską tenisistkę przez pryzmat gwiazdy, kogoś niedostępnego lub przez pryzmat informacji (często plotek), które pojawiają się w Internecie. Tymczasem „Jestem Isia” pokazuje Agnieszkę Radwańską w zupełnie innym świetle. Jako zwykłą dziewczynę, której nie zmieniła wielka sława, która ma duży bagaż różnorodnych doświadczeń i chce się nim podzielić ze swoimi fanami, ale nie tylko. Choć dla wielu fanów Agnieszki duża część książki to wiadomości, które poznali już wcześniej, na kartkach wywiadu rzeki można znaleźć ciekawostki i zabawne anegdotki, które pozwalają zobaczyć Isię z innej strony.

Przemierzając kolejne linijki tekstu czytelnik znajdzie w książce takie ciekawostki jak: co można znaleźć w termobagu kobiecym,  co ciekawego wydarzyło się na lotnisku, o tym jakie cuda może zdziałać medycyna tradycyjna czy dlaczego Agnieszka usłyszała od kierowcy, by „wyciągnęła sobie tego kija z tyłu” – i uwierzcie, wcale nie chodziło o jakieś sugestie, że Isia zadziera nosa!

Jak oceniam tę książkę? Na pewno ciężko wyrazić to w jednym słowie, tak więc pokuszę się o rozwinięcie mojej wypowiedzi. Z pewnością nie zaskoczę tym, że moja ocena jest pozytywna – nie tylko dlatego, że jestem fanką Agnieszki, ale również dlatego że pozycja spełniła moje oczekiwania. To, co można zauważyć na samym początku to to, że rozmowa pomiędzy Arturem Rolakiem a Agnieszką Radwańską prowadzona była w luźnej i miłej atmosferze. Dużym walorem jest fakt, że wypowiedzi Agi nie zostały przeredagowane, przekształcone – osoba, która miała okazję choć raz zamienić z Isią kilka słów, bardzo szybko zauważy charakterystyczny styl słownictwa Agnieszki, sposób opowiadania, narracji.

Zdjęcia wybrane i zamieszczone w książce dodają jej uroku oraz wprowadzają element jeszcze większego zainteresowania tą pozycją w literaturze sportowej. Spotkałam się ze słowami krytyki na temat okładki książki. Nie podzielam ich, ponieważ dla mnie jest ona bardzo ładna i na swój sposób intrygująca, a przy tym prosta, skromna, a jednocześnie sugerująca, że na okładce widnieje osoba ważna, znana, a przy tym będąca po prostu Isią.

Chciałam jeszcze zwrócić uwagę na sam tytuł książki – „Jestem Isia„. Jak Aga mówiła często w wywiadach, wzięło się to stąd, iż nie potrafiła wymówić swojego imienia i skracała je do wygodnej dla siebie formy. Według mnie już sam tytuł sugeruje nam, że Aga chce nam powiedzieć, że tak jak pisałam powyżej, pomimo tych wielu sukcesów i tej popularności, jaką zyskała na całym świecie, w dalszym ciągu pozostaje Isią – kochaną dziewczyną, której nie zmieniły i nie zmienią nawet największe miliony na jej koncie.

Artur Rolak - Patrycja Niemczyk
 

Podsumowując chciałam powiedzieć, że moim zdaniem jest to książka kierowana nie tylko do kibiców/fanów najlepszej polskiej tenisistki, lecz również do tych wszystkich osób, które nie wychylając nosa spoza ekranu komputera krytykują Agnieszkę na wszelkie możliwe sposoby. Sięgnijcie po nią, przeczytajcie i spróbujcie choć na chwilę pomyśleć ciepło o Isi, bo za kilka lat będziecie marzyć o tym, by Polska miała drugą taką tenisistkę, jaką jest Agnieszka Radwańska.

Gorąco polecam i… mam nadzieję, że książka będzie miała swoją kontynuację, również napisaną przez Artura Rolaka.

Autor tekstu: Patrycja Niemczyk